Hoppa till sidans innehåll

Resultat Svensk Tennis Norr Indoor RM

30 MAR 2009 06:27
Nu är första Regions Mästerskap för Svensk Tennis Norr klart i Sundsvall. Helgerna har bjudit på Seniorklasser, juniorklasser veteranklasser och mixade klasser.
  • Skapad: 30 MAR 2009 06:27

Första helgen

Segare i HS blev Niclas Berglund från Kramfors Tennis som besegreade Daniel Wågberg Öviks TK med 7-5, 4-6, 6-3. Damsingel segern gick till Stina Engberg från Söderhamns TS som besegrade Petronella Lindahl från Kramfors Tennis med 6-1, 6-1. I HD segrade bröderna Daniel och Fredrik Wågberg från Öviks TK i finalen över Joakim Nordmar från Sundsvalls TK och Henrik Persson fråm med 6-2, 6-3. Damdubbel segre blev Caroline Sjödin från VåRö TK och Malin Collin från Kramfors Tennis, de besegrade Victoria Svensson från Sundsvalls TK och Hanna Elfving från Umeå TK med 5-7, 7-5, 10-7.

I yngsta pojklassen segrade William Anth Forsberg från Ljusdals TK i finalen över Erik Näsmark med 6-4, 2-6, 11-9. William segrade dessutom i PD12 tillsammans med klubbkompisen Erik Widmark. De besegrade Felix Östlund Ljusdals TK och Joakim Röhlander från Kramfors Tennis med 6-3, 6-4. I flickor 12 segrade Ellen Selander Östersund-Frösö TK över Edna Spahic från Kramfors Tennis med 6-1, 6-4. I dubbel för 12 åringarna segrade Moa Lindström och Filippa Jansson Öviks TK över Ebba Sundström och Ellen Selander Östersund-Frösö TK med 6-1 6-3.

I flickor 16 segrade Hanna Elfving Umeå TK över Victoria Svensson Sundsvalls TK med 6-1, 3-6, 6-4. I pojkar 16 vann Marcus Johansson från Bollnäs TK över Johannes Jansson VåRö TK med 6-3, 6-0.

I Mixed klassen segrade Joakim Nordmar Sundsvalls TK och Terese Lagerkvist Kramfors Tennis med 6-2, 7-6 över Stina och Rasmus Engberg från Söderhamns TS.

Grattis säger vi till alla segrare Niclas, Stina, Daniel, Fredrik, Caroline, Malin, William, Erik, Ellen, Moa, Filippa, Hanna, Marcus, Joakim och Terese.

Andra helgen

I Veteranklassen HS35 segrade Stefan Thorfve genom att besegra Tomas Olsson från Öviks TK med 6-0, 6-0.

I PS18 segrade Daniel Wågberg genom att i finalen besegra yngre bror Fredrik Wågberg med 6-3, 6-4. I PD18 segrade bröderna Daniel och Fredrik Wågberg från Öviks TK i finalen över Philip Lundberg Piteå TK och Erik Linde Sundsvalls TK. I FS18 besegrade Camilla Bergman Sundsvalls TK Sara Henriksson Öviks TK med 6-4, 3-6, 6-4. Sara Henriksson Öviks TK och Anna-Klara Ahlmér Luleå TK segrade i FD18 genom att besegra Camilla Bergman och Ramajana Halilovic från Sundsvalls TK med 7-5, 6-7, 10-8.

I FS14 segrade Östersund-Frösö TKs Hanna-Vega Selander i finalen över Moa Lindström från Öviks TK med 6-0, 6-1. I Pojkar 14 besegrade Arvid Norén från Piteå TK Isak Mårtensson från Östersund-Frösö TK med 6-2, 6-4.

Grattis säger vi till alla segrarna andra helgen Stefan, Daniel, Fredrik, Camilla, Sara, Anna-Klara, Hanna-Vega och Arvid.

Fullständiga resultat hittar ni på Tentour Online.

Skribent: Simon Elfving

Svensk Tennis Norr c/o Öviks Tennisklubb Eriksgatan 2 892 51 Domsjö

Tennismagasinet

dubbelblixt

 

Postadress:
Svensk Tennis Norr
Öviks TK, Eriksgatan 2
892 51 Domsjö

Besöksadress:
Öviks TK, Eriksgatan 2
892 51 Domsjö

Kontakt:
Tel: +46705628279, +46705628279
E-post: This is a mailto link