Hoppa till sidans innehåll

Resultat Svensk Tennis Norr Indoor RM 2010

08 APR 2010 08:35
Nu är Regions Mästerskap för Svensk Tennis Norr klart i Sundsvall. Vi har haft ett 27% procentigt ökande tävlingsdeltagande jämfört med 2009. Tävlingen har spelats under 25-28 mars med seniorklasser, juniorklasser veteranklasser och mixade klasser.
  • Uppdaterad: 03 FEB 2015 17:21

 

Senior

Segare i HS blev Daniel Wågberg från Öviks TK som besegreade Sami Khelifi Kramfors Tennis med 6-2, 6-4. Damsingel segern gick till Victoria Svensson från Kramfors Tennis som besegrade Sara Henriksson från Öviks TK med 6-2, 6-0. I HD segrade Jens Nilsson froch Magnus Öhrwall från Gällivare TK i finalen över Mattias Pettersson från Ljusdals TK och Stefan Vikberg från Sundsvalls TK med 6-2, 6-4. Damdubbel segrare blev Sara Henriksson från Öviks TK och Camilla Bergman från Sundsvalls TK, de besegrade Hanns Elfving och Victoria Svensson från Kramfors Tennis med 3-6, 6-3, 1-0 (11-9).

I Mixed klassen segrade Isak och Elin Mårtensson Östersund-Frösö TK med 6-3, 6-2 över Jennifer Tellström och Robert Rasmussen från Öviks TK. I generationsdubbel segrade Hans och Fabian Jansson från Öviks TK över Sebastian Lundin och Reinhold Hellgren från Sundsvalls TK med 6-3, 3-6,1-0 (10-4).

I Veteranklassen HS35 segrade Tomas Olsson från Öviks TK.

Grattis säger vi till alla segrare Daniel, Victoria, Jens, Magnus, Sara, Camilla, Isak, Elin, Hans, Fabian och Tomas.

Junior

I yngsta pojklassen segrade Igor Formin från Piteå TK i finalen över Joakim Blomberg med 6-0, 6-0. I Yngsta flickklassen segrade Svetlana Yantisova över Polina Nikandrova med 6-2, 6-0 båda tävlandes för Piteå TK. Felix Östlund från Ljusdals TK segrade över Ludivg Kylefors från Luleå TK i finalen i PS12. Ludvig Kylefors fick tillsammans med Hjalmar Ekström från Skellefteå TK revanch genom att vinna PD12 där de i finalen segrade över Samuel Lindqvist och Adam Sundqvist Luleå TK. Ellen Selander Östersund-Frösö TK segrade i FS12 genom att besegra Svetlana Yantisova Piteå TK med 6-2, 6-0. Svetlana Yantisova och Polina Nikandrova Piteå TK segrade i FD12 genom att besegra Louise Lagerqvist och Nadja Ydehall med 6-1, 6-2.

I PS14 segrade Arvid Norén från Piteå TK över Andreas Backlund Kramfors Tennis med 6-1, 6-2. Arvid segrade också i PD14 tillsammans med Simon Sundell från Kramfors Tennis, i finalen besegrades Valentin Marynov och Petr Kruzhilin från Piteå TK med 6-0, 6-0. Hanna-Vega Selander Östersund-Frösö TK besegrade Amanda Berglund Piteå TK i finalen i FS14 med 6-3, 6-3. I FD14 blev Jennifer Tellström och Adéla Hansen Öviks TK segrare, i finalen besegrades Anna Rummel och Elivra Edström med 6-7,6-4,1-0.

I PS16 segrade Robin Lindh över Linus Pettersson med 6-0, 6-4 båda från Kramfors Tennis. I PD16 segrade Jakob Olofsson och Alexander Ivarsson Umeå TK Linus Petterson och Andreas Backlund från Kramfors Tennis. Victoria Svensson från Kramfors Tennis besegrade klubbkompisen Hanna Elfving i FS16 finalen med 6-7, 6-0, 6-2. I FD16 segrade Sara Olsson från Öviks TK och Julia Larsson från Sundsvalls TK.

I PS18 segrade Robin Lindh Kramfors Tennis över Philip Lundberg från Piteå TK med 6-3, 6-1. Patrik Jogedahl Ljusdals TK och Mikael Nordin från Hudiksvalls TK besegrade Robin Wikström Skellefteå TK och Marco Aguirre-Nylén Sköns TK med 3-6, 6-2, 1-0 i finalen i PD18.

Grattis säger vi till alla segrarna Igor, Svetlana, Felix, Ludvig, Hjalmar, Ellen, Polina, Arvid, Simon, Hanna-Vega, Jennifer, Adéla, Robin, Jakob, Alexander, Victoria, Sara, Julia, Patrik och Miikael.

Fullständiga resultat hittar ni på Tentour Online.

Skribent: Simon Elfving

Svensk Tennis Norr c/o Öviks Tennisklubb Eriksgatan 2 892 51 Domsjö

Tennismagasinet

dubbelblixt

 

Postadress:
Svensk Tennis Norr
Öviks TK, Eriksgatan 2
892 51 Domsjö

Besöksadress:
Öviks TK, Eriksgatan 2
892 51 Domsjö

Kontakt:
Tel: +46705628279, +46705628279
E-post: This is a mailto link